Bezdětností proti emisím?

Napsal Vít Machálek (») 21. 8. v kategorii Etické problémy dneška, přečteno: 80×
Zaujalo mě : eetgo.cz = eet zdarma a online

Pro budoucnost člověka na této zemi může představovat hrozbu nejen ekologická krize, ale i ekologická ideologie. Filosof Rio Preisner před mnoha desítkami let činnost radikálních ekologických hnutí komentoval zděšenými slovy, že kvůli velrybám vyhyne homo sapiens. Dnes už jako by hnutí The Childfree Movement cíl vyhynutí člověka hlásalo zcela explicitně. 

Princ Harry, který se se zbrklostí nehodnou člena britské královské rodiny ztotožňuje s různými dnešními ideologiemi, za životní prostředí bojuje svým silně medializovaným výrokem  „nebudu mít více než dvě děti“. A i ten už je vlastně jen zmírněnou verzí postojů zmíněného hnutí, které  nešťastnicím z řad potenciálních matek vtlouká do hlavy svou sugestivní tezi, že k záchraně světa je třeba děti nerodit vůbec. Současně už dlouho řádí šílení vědci typu jistého australského profesora požadujícího zavedení ekologické daně z dětí a vládní podpory pro stoupence antikoncepce či sterilizace.

Nejde jen o to, že z hlediska samotného boje proti klimatickým změnám je Hnutí proti dětem iracionální, ale o celkovou ztrátu kompasu k orientaci ve světě a rozlišování mezi dobrem a zlem. Tento kompas v naší civilizaci odedávna představovalo židovskokřesťanské vidění světa. Od nástupu nacismu a komunismu přes divočení šedesátých let až po dnešní sekulární ideologie však dochází k systematickému rozvracení všeho, co s ním bylo spojeno.

Podle judaismu a křesťanství (ale samozřejmě i islámu a dalších monoteistických náboženství) bylo vše stvořeno pro člověka a člověk pro Boha. Člověk je samozřejmě povinen být dobrým správcem Božího stvoření a chovat se k přírodě šetrně, ale v žádném případě ji nemá uctívat nebo jí přinášet obětiny typu vlastních dětí. Jakékoliv formy modlářství (ať už jde o uctivání „matky země“, anebo o drancování životního prostředí v rámci kultu zisku) jsou těžkým hříchem.

Nepřítelem nejsou děti, ale lidský hřích. Bible už tisíce let před vznikem ekologie popsala, jak zvířata a rostliny chřadnou a celé stvoření hyne v důsledku lidského hříchu. Cestou k nápravě však může být jen život ve shodě s řádem stvoření, nikoliv stále další svévolné nápady s tímto řádem neslučitelné.

Hodnocení:     nejlepší   1 2 3 4 5   odpad

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno
Článek ještě nebyl okomentován.

Komentáře tohoto článku jsou moderovány. Váš příspěvek se zobrazí až po schválení autorem článku.

Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
[*1*] [*2*] [*3*] [*4*] [*5*] [*6*] [*7*] [*8*] [*9*] [*10*] [*11*] [*12*] [*13*] [*14*] [*15*] [*16*] [*17*] [*18*] [*19*] [*20*] [*21*] [*22*] [*23*] [*24*] [*25*] [*26*] [*27*] [*28*] [*29*] [*30*] [*31*] [*32*] [*33*] [*34*] [*35*] [*36*] [*37*] [*38*] [*39*] [*40*] [*41*] [*42*] [*43*] [*44*] [*45*] [*46*] [*47*] [*48*] [*49*] [*50*]   [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel deset a jedenáct