K jedinečnostem, kterými se Morava liší od jiných zemí, patří i skutečnost, že má hned dvě hlavní města: Brno a Olomouc. V mých očích je Brno „světskou“ metropolí Moravy a Olomouc metropolí církevní.
Nejvýznamější osobnosti spojené s Olomoucí jsou vesměs osobnosti křesťanské. Namátkou budiž zmíněni alespoň velevýznamní olomoučtí biskupové typu Jindřicha Zdíka nebo Jana ze Středy, rektor josefinského generálního semináře na Hradisku u Olomouce Josef Dobrovský, kapelník při olomouckém dómu Pavel Křižkovský nebo Bohuslav Balbín a Johann Gregor Mendel, kteří v Olomouci studovali.
Soudobá Olomouc je pak pro mne mj. „městem dvou Karlů“, z nichž jeden přetlumočil křesťanskou zvěst do jazyka filosofie a druhý do jazyka umění. Mám na mysli Karla Flosse, ústřední postavu polistopadové olomoucké filosofie, jejíž duchovní kořeny jsou spjaty s poválečnými aktivitami olomouckých dominikánů vedených Metodějem Habáněm, a Karla Kryla, národního barda, který sám své působení označil slovy „civilní apoštolát“ a který je i autorem nejkrásnějšího díkůvzdání Spasiteli v české „folkové“ hudbě, písně Děkuji.
Karel Kryl přišel do Olomouce v polovině šedesátých let na pozvání skupiny Bluesmen, jež chtěla, aby jí dělal textaře. Napsal pro ni např. „Baladu Manoně“, jež byla původně Krylem otextovanou varhanní skladbou. Kryl působil také jako výtvarník v olomoucké Osvětové besedě, především se však stal součástí (jak to později pojmenoval ve své Krylogii) „slavné doby olomouckého podzemí“. V knize Půlkacíř na vše vzpomíná takto:
„Tehdy jsem zažil další bohému, v Dexu, což byl kumštýřskej klub v olomouckém Armáďáku. Tam jsem potkal Pogodu, Pavla Dostála, Jardu Göbla plus další šílence z výtvarky a z univerzity. Scházeli se tam taky bluesmani, takže vznikla fantastická parta. Udělal jsem několik pořadů, před báječným publikem, ale bohužel to netrvalo moc dlouho.“
Krylovo působení v olomouckém Armádním domě sice netrvalo dlouho, přesto však neupadlo v zapomnění. Dnes je na zmíněné budově pamětní deska s Krylovým portrétem a nápisem tohoto znění: „Zde v Dex klubu v letech 1965–1967 začal hvězdnou cestu básník a písničkář svobody Karel Kryl (1944–1994).“