„Ty vole“ coby staromilská kultivovanost

Napsal Vít Machálek (») 13. 7. 2010 v kategorii Čeština, přečteno: 2199×

Karel Kryl kdysi o své generaci mládeže šedesátých let zpíval: „Nosíme z módy kopretiny / čímž okrádáme stáda / a vůl – kdys jméno obětiny / je titul kamaráda.“ O dvě generace později už titulem kamaráda nebo kamarádky nebývá jméno obětiny, ale spíš velmi obhroublá jména delikátních částí lidského těla… 

Slova, která jsme si my, generace puberťáků let sedmesátých, jen konspirativně špitali, dnes hlaholivě zaznívají na každém kroku. Jáchym Topol teď ve svém fejetonu „Proč ten kníže sprosťačí?“ (LN 9. 7. 2010) konstatuje: „že vulgarity a sprosťárniček přibylo, si všímají všichni.“

„Mně tahle mluva vadí,“ říká Topol a pozastavuje se nad tím, že nedávno musel „nachovět“ nad řečí  letohradského faráře Václava Vacka, jakož i nad tím, že kníže Karel Schwarzenberg se vyjadřuje způsobem, na kterém jako by se ukazovalo, „že jeho dlouholetým poradcem ve věci používání češtiny je básník Ivan Martin Jirous“. Přál by si, aby alespoň kněží a šlechtici ponechali sprosťárny dlaždičům a prokletým básníkům…

K jeho přání i k jeho zkušenostem se připojuji. Také jsem jednou na přednášce z úst kněze, kterého si velmi vážím, slyšel slovo z řad těch, které Topol ve svém fejetonu vytečkovává. Je pravda, že nezaznělo samoúčelně, ale v ilustrativním příběhu z trutnovského festivalu, který by se bez jeho zopakování vyprávět nedal. Krom toho zmíněný kněz sám sebe představil jako kamaráda Magora–Jirouse, kterému by vytýkat vulgarismy jistě dost dobře nešlo. Ale i tak si myslím, že je velký rozdíl v používání obscénních výrazů v Jirousových básních psaných v extrémně drsném prostředí valdického kriminálu na straně jedné a v dnešní přednášce katolického kněze na straně druhé.

Na té přednášce byly i děti. Ty už dnes také mluví ledasjak, protože se samozřejmě „učí“ od svého okolí. Občas slýchám dívenky z nižších tříd osmiletého gymnázia, jak se navzájem oslovují tituly, za které se místo nich červenám. V prostředí malých dětí se nepohybuji, ale vůbec bych se nedivil, kdyby to už i tam bylo podobné. Možná to jejich vychovatelům a rodičům ani nevadí: žijeme přece ve společnosti, která (Topolovými slovy) dospěla k závěru, že „sprostá ani nesprostá slova neexistují, je to jen dobová konvence“…

Hlasatelé společenské kultivovanosti typu Gutha-Jarkovského nebo Tomáše Masaryka (který kdysi Olze Scheinpflugové s velkým rozhořčením vytknul, že ve svém románu použila jedno z běžných „knížecích“ slov) se dnes nad námi musejí obracet v hrobě.

Říkám-li „nad námi“, sebe z toho samozřejmě nevyjímám. Ba právě naopak. Závěr tohoto mého  zamyšlení může mít jedině podobu předsevzetí, že se obscénnosti budu snažit čelit na jediném místě, na kterém s ní opravdu mohu něco dělat, totiž ve vlastních slovech a myšlenkách…

Hodnocení:     nejlepší   1 2 3 4 5   odpad

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno
Vít Machálek | 27.7.2010 11:41
S tou krizí hodnot mě to taky trápí, ostatně z mého blogu je to poznat možná až moc.smile Asi jsme byli hrozně naivní, pokud jsme si v listopadu 1989 mysleli, že další generace už budou vyrůstat v prostředí hodnotově neporovnatelně lepším než my... Bez indiánek - nebo třeba foglarovek - si řada předešlých generací dětství vůbec neuměla představit. Jistě, nebyla to "velká literatura", ale základní lidské hodnoty v ní byly - rozhodně víc než v tom, co "fičí" teď... Vůbec nemusím Güntera Grasse, ale zaujal mě citát z jeho povídky, který se teď objevil v LN v souvislosti s tou technařskou tragédií - o mládeži, "která se prostě zakoukala do sebe a do chaosu, zrovna loká všechno to dunění a slastně padá do extáze... Tahle mládež jako by ji pustili z klece, ti raveři se točí, nejenom jako by je posedl tanec svatého Víta, oni chtějí být nápadní, chtějí se uplatnit, být sami sebou... Tahle generace se docela bez křeče smířila s kapitalismem, který jim ukrejčovali na tělo. Jejich heslem je: Svět se stejně nedá zachránit, tak si uděláme party." Tihle mladí nejspíš na Vinnetouovi ani na Hoších od bobří řeky nevyrůstali.smile
Monika z IP 78.80.28.*** | 18.7.2010 21:38
Děkuji. smile Určitě nedělám maximum. Vychovávat lze vždycky lépe smile. Doba je splašená a bezohledná, dětem je nabízeno mnoho podnětů a příliš málo krásy a zdravého úžasu. Třeba dněšní děti vůbec nebaví táboráky s kytarou a zpěvem. Jednou jsme s přáteli opékali na zahradě. My zažívali nostalgii a jejich děti se nudily k smrti, až když mohly jít na počítač, byly spokojené. Dnešní děti nečtou o indiánech. Nebaví je dobrodružství, cítí, že je třeba být akční, a to znamená i přiměřeně hrubý, romantika je směšná, hodnoty jako čest, odvaha, statečnost jsou nepředstavitelné pojmy. Nabídnete-li dítěti na výběr DVD s třeba Bylo nás pět a Spidermanna, vyberou si všechny Spidermanna. Jsem trochu od věci, ale vše je o velmi vážné krizi hodnot.
Vít Machálek | 18.7.2010 13:28
Mít děti, určitě bych se tím taky trápil. Pořád se mluví o lidských právech, ale nikoho nezajímá, že taky děti mají právo nebýt vystaveny věcem, které jejich vývoji škodí. Na druhou stranu, pokud jako máma děláte, co můžete, tak si samozřejmě nemáte co vyčítat. A už to, jakým elegantním opisem dokážete nahradit všechna hrubá slova, je prostě úžasné.smile
Monika M. z IP 78.80.28.*** | 13.7.2010 18:42
i malé děti mluví sprostě. Mé děti jsou sprostější než dlaždiči, když se domnívají, že je neslyším. Je jim 7 a 10 let! Co na tom, že někdy se zase vyjadřují fundovaně, protože je spisovný či cizí výraz více baví. Nestačí jim jen vulgární opis delikátních částí těla, nebo německá zatáčka, ony to ještě umocní sprostým přídavným jménem. Žijeme v oblasti, kde žije hodně sociálně slabých a vyloučených a musela bych dětem zakázat vycházet ven, abych je ušetřila špatných vlivů, zvláště syna. Nejhorší pak je, že ta řeč je pak jen třešinka na dortě. Dost mě to žere, věnuji se dětem, řekla bych více než moje máma nám, ale přitom děti mi více přerůstají přes hlavu. Vyčítám si to. Kultivovanost je ve společnosti celkově přežitek. A propos. Nedávno jsem navštívila divadlo. 3 herečky, které jsem považovala za spíše usedlější a solidnější mluvili celou dobu sprostě. Divadelní hra, kde nejpoužívanější slovo byla právě ona německá zatáčka a pak vulgární výraz pro metabolismus. Osobně nemám občas problém si ulevit nevhodným slovem, ale nějak zvlášť hrdá na to nejsem a myslím si, že umění a literatura, by neměly připomínat stoku.

Komentáře tohoto článku jsou moderovány. Váš příspěvek se zobrazí až po schválení autorem článku.

Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
  [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel pět a osm